درب و پنجره آلومینیمی

به دو دسته کلی از لحاظ نوع پروفیل تقسیم میشوند :

- ترمال بریک

-نانترمال (نرمال)

ترمال بریک (Thermal Break) به معنای شکاف حرارتی یا گرمابند، ماده تیره رنگ، پلاستیکی (پلی آمید، فایبرگلاس، پلی اورتان یا پی وی سی) و دارای خاصیت عایقی می‌باشد که وظیفه آن به حداقل رساندن هدایت حرارتی در سازه می‌باشد. به صورت ساده در سیستم‌های آلومینیومی دو جداره، سازه از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می‌گردد و با توجه به اینکه آلومینیوم آلیاژی با جریان حرارتی بالاست (یعنی گرما و سرما را به خوبی انتقال می‌دهد)، بدون استفاده از این ماده، جریان حرارتی قابلیت نفوذ از داخل به خارج را خواهد داشت. حتما شما نیز تجربه دست گذاشتن بر روی فلز آلومینیوم را داشته‌اید، اگر دقت کرده باشید در فصل زمستان این فلز بسیار سرد می‌شود، دلیلش هم قابلیت بالای فلز آلومینیوم در انتقال حرارت است.

طبیعتا در درب و پنجره‌های آلومینیومی ساده (یک جداره)، هیچ راهی برای غلبه بر این مشکل نیست و اگر دیده باشید که برخی نمای خارجی پنجره‌های ساختمان خود را با پوشش‌های نایلونی پوشانده‌اند، درست حدس زده‌اید! این کار برای جلوگیری از همین نفوذ جریان حرارتی بوده است! اما در سیستم‌های جدید آلومینیومی (دو و چند جداره)، سازه به صورت یکپارچه نیست، چرا که اگر یکپارچه بود، به دلیل قابلیت بالای آلومینیوم در انتقال حرارت، جریان هوای گرم و سرد به سادگی از فضای خارجی به فضای داخلی انتقال پیدا می‌کرد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، سازه به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌گردد و بین این دو سازه به صورت مکانیکی، ماده‌ای جداساز قرار می‌گیرد که از آن با عنوان ترمال بریک یاد می‌گردد و سعی آن کاهش انتقال حرارت تا نزدیک صفر درجه است. گفتنی است که نقش ترمال بریک در سیستم‌های آلومینومی همان نقش شیشه‌های دو جداره و گاز موجود فضای بینابینی آن‌ها در سیستم‌های یو پی وی سی است.

تعریف سیستم‌های آلومینیومی نان ترمال (None Thermal) در واقع در همان تعریف ترمال بریک (Thermal Break) خلاصه می‌گردد. وقتی سازه آلومینیومی فاقد ماده ترمال بریک باشد، سازه ما نان ترمال خواهد بود. به صورت کلی سیستم‌های آلومینیومی به سه دسته ساده، چند جداره نان ترمال و چند جداره ترمال بریک تقسیم می‌شود، بنابراین سازه نان ترمال نه یک سازه آلومینیومی معمولی است و نه یک سازه آلومینیومی عایق در برابر جریان حرارتی، بلکه یک جالت بینابینی است که البته دارای کاربرد خاص خود نیز می‌باشد، چرا که هر سازه‌ای لزوما نیازمند سیستم بهینه‌سازی مصرف انرژی نیست، برای مثال پارتیشن‌بندی‌های درون سازمانی یکی از کاربردهایی است که می‌توان در آن از سیستم‌های نان ترمال استفاده نمود.

 

درب و پنجره های آلومینیومی ترمال برک به طول کلی دارای خصوصیات فراوانی است از جمله:

۱-استحکام – ظرافت و زیبایی.

۲-رنگ پذیری با طول عمر و تنوع بسیار بالا شامل رنگ های آنادایز – پودری الکترواستاتیک و طرح چوب.

۳-استفاده از واشرهای epdm با طول عمر بسیار بالا جهت جلوگیری از عبور آب و گرد و غبار.

۴-استفاده از انواع یراق آلات شامل :لولایی -۲ حالته – فولکس واگنی – لیفت اند اسلاید – کلنگی و… .

۵-امکان سختی (ابجنک) برروی پروفیل های آلومینیومی تا ۱۴ وبستر.

۶-دارای ثبات رنگ و قابلیت نظافت مناسب و عدم رنگ پریدگی.

۷-دارای لاستیک پلی آمید جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

۸- عدم محدودیت در طرح ابعاد و اشکال نامنظم و منحنی

۹- قابلیت نصب شیشه ها تک جداره – دو و سه جداره

۱۰-تولید توسط گوشه های دایکاستی و پانچی

۱۱-غیر قابل اشتعال بودن درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک

دریافت مشاوره